Sanal Gerçeklik Nedir?

Sanal gerçeklik, bir VR gözlük veya HMD (başa takılan ekran) kullanarak tamamen sürükleyici bir 3D alanda keyfini çıkarabileceğiniz dijital içeriktir. VR gözlüğün amacı, kullanıcıların gerçek dünyadan izole edilmiş bir ortamda tamamen kendilerini yaratılan sanal dünyada hissetmelerini sağlamaktır. Dünyadaki en büyük teknoloji şirketleri (Apple, Facebook, Google ve Microsoft) şu anda sanal gerçeklik şirketlerine ve yeni şirketlere milyarlarca dolar yatırım yapıyor, sanal gerçekliğin geleceği günlük hayatımızın bir dayanağı olacak.

VR, artırılmış gerçeklik (AR) ile karıştırılmamalıdır. Sanal gerçeklik yepyeni bir dijital ortam yaratırken, AR gerçek dünyanın üstüne bilgi aktarır. İkisi arasında karma gerçeklik (MR) olarak adlandırılan bir ara nokta var.


3 Çeşit Sanal Gerçeklik Gözlüğü Bulunmaktadır


1. Bağlı Sanal Gerçeklik Gözlükleri
Bağlı VR, gözlüğün fiziksel olarak bir bilgisayara HDMI ve / veya USB gibi kablolarla bağlandığı anlamına gelir.

Bağlı sanal gerçeklik gözlükler, sunabilecekleri yüksek kaliteli deneyim nedeniyle, şu anda diğer VR türlerinden çok daha etkileyicidir.


2. Bağımsız Sanal Gerçeklik Gözlükler (ALL-IN-ONE-HMDS)
Hepsi bir arada sanal gerçeklik gözlükleri PC gözlüklerinden daha az güçlüdür. Daha düşük kaliteli grafikler ve daha düşük yenileme oranları sunarlar. Bununla birlikte, Google, Facebook ve HTC gibi çeşitli önemli teknoloji şirketleri bu VR kategorisine giderek daha fazla çaba sarf ediyor görünmektedir. Gerçekten de gelecek, bağlı VR gözlüklerden ziyade kablosuz ancak güçlü sanal gerçeklikte yatıyor. Bir noktada, bu kategoriler VR'de daha uygun ve dinamik oldukları için daha baskın olacak.

3. Akıllı Cihazlarla Kullanılan Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Akıllı telefon VR gözlükleri, adından da anlaşılacağı gibi, sanal gerçeklik deneyimi sağlamak için akıllı telefonları kullanıyor. Kullanıcılar sadece akıllı telefonlarını gözlüğün önünden bulunan çekmeceye yerleştirmeleri yeterlidir; Ekran derinlik hissi yaratan bir dizi mercekle (diğer kulaklık türleri gibi) görüntüyü 3 boyutlu olarak kullanıcıya sunar.

En son çıkan akıllı telefonları kullanmak daha iyidir, ki bunlar en güçlü olma eğilimindedir. VR deneyiminin kalitesi gerçekten de kullanılan akıllı telefona bağlıdır. Değişken faktörler, ekranın türünü ve çözünürlüğünü içerir.

Ayrıca, VR uygulamaları akıllı telefonun kamerasını ve dahili ivmeölçerleri kullanır.

Elde taşınır VR kulaklıkları - orijinal Google Kartonu gibi - bir akıllı telefon da gerektirir, ancak genellikle düşük maliyetli malzemelerden üretilir. Kullanıcılar, genel olarak kayış bağlama olmadığından VR deneyimini yaşamak için bu VR kulaklıklarını yüzlerine tutmalıdır. Bunlar bir akıllı telefon aracılığıyla sınırlı VR deneyimleri için iyidir.Sanal Gerçekliğin Endüstride Kullanımı

Birçok sektörde, çeşitli meslek dallarında, çoğu zaman iş eğitimi veya yeni bir hedef kitleye bir kavram ya da deneyim sunmanın yollarını firmalar sanal gerçeklik teknolojisyle yapmaktadır


VR teknolojisinin kullanıldığı sektörlerden bazıları:


1. Çalışan eğitimi

Ağır makine ve el işçiliğine dayanan üretim, montaj endüstrilerinde, nakliye ve diğer endüstrilerde, iş başı eğitimi uzun zamandır yaşamın önemli, pahalı ve riskli bir parçası olmuştur. Bununla birlikte, bu uygulamalı becerileri öğretmek için özel olarak tasarlanmış yeni sanal gerçeklik uygulamaları ile üreticiler, becerilerini işe uygulamadan önce dijital olarak öğrenmelerini sağlayarak zamandan ve paradan tasarruf sağlayabilir ve çalışan güvenliğini artırabilir.2. Otomotiv Sektörü ve Sanal Gerçeklik

Tarihsel olarak, otomotiv endüstrisi ayakta kalmak için fiziksel bir alışveriş deneyimine ihtiyaç duyuyordu. İnsanlar yeni araçlara büyük yatırımlar yapmaya istekli olmadan önce, genellikle aracı kendileri için denemek isterler. Bu nedenle, otomotiv endüstrisi genç nesiller ile bağlantı kurmanın yollarını bulmakta zorlandı.

Şimdi, otomobil üreticileri, alışveriş yapanlara bir otomobilin içini gerçek anlamda hissetme ve onları bir bayiyi ziyaret etmeleri ve gerçek bir şeyi test etmeleri için teşvik etmek için yeterince güçlü bir sanal deneyim yaratma amaçlı VR deneyimleri sunuyor.3. İnşaat Sektörü ve Sanal Gerçeklik

Yeni bir ev veya daire aramak, ikinci bir işe girmek gibi hissettirebilir. Piyasadaki her bir evi ziyaret etmek için zaman ayırmaya yönelik liste güncellemelerini sınırsızca kontrol etmek arasında yeni bir yer satın almak (veya kiralamak) göz korkutucu ve yorucu bir iş olabilir. Ama ya bir evin evinizi terk etmeden sunduğu her şeyi yaşayabilecekseniz? Emlak şirketleri, potansiyel alıcılara bir mülkte gezinme ve her odayı, koridoru, kuytu ve tırnağı gerçekten kendi evlerini terk etmeden incelemeleri için fırsat sunan VR çözümleri ile oynuyor.4. Savunma Sanayi ve Sanal Gerçeklik

Ordunun birden fazla şubesinde, AR / VR, büyük hacimli simülasyon ortamları oluşturmak için kullanılıyor - acemi yetiştirmek ve operasyonları optimize etmek için sürükleyici bir yol sunuyor.5. Pazarlama ve Reklam

Markalar, müşterileri ürün hatlarıyla buluşturmak ve izleyicileriyle benzersiz şekillerde etkileşimde bulunmak için VR ve AR destekli kampanyaları giderek daha fazla kullanıyor.

Gözlüklerin tüketici tarafından benimsenmesi arttıkça, VR / AR, tanıtım amaçlı bir yenilikten daha az ve deneyimsel pazarlama ve reklamcılık için daha çok standart bir kanal haline gelecektir.Ve son olarak sanal gerçekliğin getirmiş olduğu bu güç ve fonksiyonlarla birlikte firmalar endüstri 4.0 a geçişte bir adım daha önde ilerliyor.