VR, çalışan eğitiminin geleceğidir ve işletmeler bunu dikkat almalılar.

Çalışan eğitimi için gittikçe artan sayıda işletmenin sanal ve artırılmış gerçekliğe dönüştüğü bir sır değil. Şirketlerin bu sürükleyici teknolojiyi kullanımlarında iki katına çıkmasının ana nedenlerinden biri maliyet etkinliğidir.


Yetenek Geliştirme Derneği'nin (ADP) 2014 raporuna göre, en az 100 çalışanı olan işletmeler çalışan başına eğitim için yaklaşık 1.200 dolar harcadı. İnsan Araştırmaları Yönetimi Derneği aynı zamanda eğitim sırasında denetleyici ve çalışanların yanı sıra eğitim materyalleri ve ekipmanı dahil olmak üzere “gizli maliyetleri” belirler.


VR, çalışanların fiziksel donanıma veya eğitmen denetçilerine para harcamadan 3B uygulama yapmasına izin vererek bu gizli masrafları düşürür veya bazı durumlarda bile tamamen siler.


Abmeier, VW'nin VR için “büyük potansiyel” gördüğünü ve çalışanları “kısa sürede” eğiten gelecekteki sistemler inşa ettiğini söyledi.


Abmeier, “Karmaşık ve pahalı eğitim merkezleri yerine, tüm bu eğitim ve hazırlıklar sanal gerçeklikte gerçekleşebilir” dedi.



Ancak Microsoft, eğitim için VR ve AR'yi ya da “karma gerçeklik” yazılımını ve donanımını geliştiren en büyük isim olmaya devam ediyor. Redmond merkezli şirket, hayali 3D görüntüleri gerçek hayattaki nesnelere yansıtan HoloLens kulaklığını benimsemeleri için onlarca büyük şirketi ikna etti.


Microsoft Mixed Reality iletişim direktörü Greg Sullivan, HoloLens’in “kursiyerleri paylaşılan bir karma gerçeklik alanı içerisinde uzaktaki uzmanlara bağlayarak seyahat harcamalarını ortadan kaldırmak için sıkça kullanılan fiziksel eğitim malzemelerinin üretim maliyetini” silebileceğini söyledi.


Airbus ve JAL, mühendis ekiplerini ve kabin ekiplerini eğitmek için bu gerçeği kullanan iki havayolu şirketidir. gözlük seti, kursiyerlerin dünyanın her yerinden uçak motorlarının ve ekipmanlarının sanal boyuttaki sanal temsilleriyle çalışmalarına izin veriyor.



Ve son olarak sanal gerçekliğin getirmiş olduğu bu güç ve fonksiyonlarla birlikte firmalar endüstri 4.0 a geçişte bir adım daha önde ilerliyor.