Sanal Gerçekliğin Yararlarını ve Yatırım Getirisini (roi) Ölçme

Yatırım Getirisi Üzerine İstatistikler çeşitli nedenlerle bulmak zor olabilir. Her şeyden önce, birçok şirket yatırım getirisini ölçmez. Bu istatistiklerin hesaplanması zor olabilir ve bazen oldukça soyut olabilir. Tasarım hatası yapmamanın maliyetini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bununla birlikte, şirketlere yatırım getirisini ölçmenin bazı yollarını gösterdiğimizde, her zaman şu sonuca varıyorlar: “VR teknolojisinin bize ne kadar zaman ve para kazandıracağını bulmamız gerekiyor!”. Bu noktada, VR kullanmamanın aslında onlara çok paraya mal olduğunu fark ettiler. Bazen hiçbir şey yapmamak kötü bir çözümdür.

Akıllı finansal departmanlara sahip bazı şirketler yatırım getirisini ölçer. İşin ilginç yanı, sadece birkaç tanesinin onları serbest bırakmayı kabul etmesi. Gerçekten de, sayılar sıklıkla çok yüksektir. VR, bu sayıları potansiyel rakiplere açıklamak için genellikle çok fazla bir rekabet avantajı sağlar.

Bu makale için, VR kullanımının endüstri için ne kadar yararlı olabileceğini gösteren bazı resmi istatistikler topladık. İlk istatistikler, şirketinizin VR’yi benimseyerek, örneğin prototip oluşturma işlemi ve ergonomik değerlendirme sırasında doğrudan kazanabileceği zaman ve para miktarına odaklanır. Sonunda, YG’nizi kendi başınıza ölçmenize yardımcı olacak yöntemimizi bulacaksınız.

Projelerin Süre ve Bütçesinde VR Faydaları

Capgemini’nin sürükleyici teknoloji hakkındaki 2018 raporuna göre, büyük ölçekli AR / VR uygulamaları olan dört şirketten en az üçünde% 10’un üzerinde operasyonel fayda sağladığı görülüyor. VR’nin ana YG’sinden biri kesinlikle proje süresinin ve bütçenin azaltılmasıdır.

Örneğin, Fransız ulusal uzay merkezi CNES, sanal gerçeklik sayesinde 4 yıllık bir projede yaklaşık 12 ay kazandığını iddia etti. CAD yazılımı yerine VR’yi 2D ekranda kullanmak, proje sürelerini% 25 oranında azaltmalarına yardımcı oldu.

Bir yıldan az bir sürede, Safran Nacelles, tek bir VR sistemi için 300 bin € yatırım getirisi elde etti. Fransız şirket, VR’nin yalnızca 42 ayda (daha önce 60 ay) yeni motor yeri geliştirmelerine izin verdiğini belirtti. Safran Nacelles, 18 aylık bir programdan 8 ay önce (% 56 zaman azaltma) bir projeyi sonlandırarak bütçelerinin % 40′ını kurtarmayı başardı.

Otomotiv alanı da sanal gerçeklikten büyük ölçüde yararlandı. Renault, VR kullanarak yılda 2 milyon avro tasarruf etmekte ve araçlarının kullanım süresini % 20 azaltmıştır. Jaguar Land Rover şirketi ayrıca, VR’nin sadece 5 haftada 4 milyon € tasarruf etmelerine yardımcı olduğunu belirtti.

Makalelerinde, 3B grafik kartı üreticisi NVidia, “VR teknolojilerini tamamen entegre eden projelerin, tasarım sorunlarının sayısında % 60-65 oranında bir azalma görüyor” olduğunu, zaman ve maliyet aşımlarını önlediğini belirtti. NVidia raporlarına göre, sanal gerçeklik ürünün tasarım süresini üçe düşürüyor. VR ayrıca, üretimin küresel maliyetinde % 25 ila % 40 oranında bir azalmaya yol açmaktadır.

Amerikan havacılık, savunma ve güvenlik şirketi Lockheed Martin, işbirlikçi İnsan Doldurma Laboratuvarı’nda (CHIL) VR kullanarak tasarımları değerlendirerek yılda yaklaşık 10 milyon dolar tasarruf etmelerini sağlıyor.

Daha az prototip yeterli

VR, ihtiyacınız olan fiziksel prototip sayısını azaltma, üretim sürelerini düşürme ve kalitelerini artırma gibi büyülü bir yeteneğe sahiptir. Örneğin, SEAT bir prototip üretme süresini% 30 azaltmak için VR kullandı. Şirket ayrıca üretilen fiziksel prototip sayısını% 50 azalttı.

SEAT, “otomobil üreticisi ve uçak endüstrisi dahil olmak üzere geniş bir sektör yelpazesinden sanayicilerin, ortalama olarak bir ürün geliştirmenin 4 kat daha az fiziksel prototip gerektirdiğine tanık olduğunu” belirtti.

Ergonomik Değerlendirmeyi Daha Kolay ve Verimli Yapan Sanal Bir Manken

Sanal mankenlerin kullanımı sayesinde VR, çalışma ortamlarının ergonomik değerlendirmesi için mükemmel bir araçtır. Daha sonra bu konuya odaklanan başka bir makale yayınlayacağız, ancak size zaten ilginç bir sayı verebiliriz. Nitekim, bu teknoloji sayesinde, Ford, çalışanların yaralanma oranını % 70 ve ergonomik sorunları% 90 azalttı. Kesinlikle zaman ve bütçede büyük tasarruf sağladı.

Metodoloji: VR’nin Faydalarını Ölçme

VR, bir ürün geliştirmenin birçok farklı yönünü etkilemektedir. Aşağıda, kendi YG’lerinizi ölçmenize yardımcı olabilecek bazı örnekler verilmiştir.

Tasarım Aşamasını Optimize Edin

Bir tasarım hatası tespit edildiğinde, ekibinizin sorunu çözmek, yeni bir tasarım oluşturmak, test etmek, tekrar doğrulamak ve birden fazla yineleme yapmak için harcadığı zamanı ölçmeniz gerekir. Tüm mühendislerin maaşlarını ve olası yeni fiziksel prototiplerin maliyetini artırarak bu hatanın maliyetini hesaplamak oldukça kolay olmalı. Bunun, projenin programın gerisinde kalmasına neden olabileceğini, potansiyel olarak aşırı masraflara neden olabileceğini ve muhtemelen üretim hattını ve müşteriye nihai teslimatı etkileyebileceğini unutmayın.

İşlemlerinizi Optimize Edin

Üretim ile ilgili olarak, VR yeni ekipman kurulumunu simüle etmek için kullanılabilir. Bu simülasyon tarafından kaydedilen zaman fabrika hattını daha erken üretken hale getirecektir. VR, işletmecileri üretim hattında kurulmadan önce yetiştirmek için de kullanılabilir. Operatörler daha sonra hatlar hazır olur olmaz verimli olabilirler. Yararları, etkinliğinize bağlıdır, ancak daha erken üretebilmek çoğu zaman önemlidir. Fabrika hatlarını ayarlamak için ekibinizin ihtiyaç duyduğu zamanı azaltarak kurulum maliyetini de düşürebilirsiniz.

Takımlarınızı Daha İyi Geliştirin

Sanal gerçeklik sayesinde, artık eğitim için üretim hattını durdurmanıza gerek yok. Nadir veya tehlikeli sorunları simüle ederek VR’de pratik yapabilir ve gerçek yaşam eğitiminin sınırlarını zorlayabilirsiniz. Bazı durumlar aslında yeniden üretilemeyecek kadar pratik değildir. Mali departmanınız muhtemelen bir üretim hattını durdurmanın maliyetini biliyordur.

VR’de çalışan eğitimi, üretkenlik üzerinde çok olumlu etkilere sahiptir. Örneğin Airbus, üretimdeki uçağın denetimi için gereken süreyi% 86 azalttı.

MSD’leri Daha İyi Önleyerek Maliyet Tasarrufu Sağlayın

VR, işlemleri optimize etmek için fabrika hatlarındaki işlemleri simüle etmek için de kullanılabilir. Kesinlikle tekrar eden işlemlerde mümkün olduğunca fazla zaman kazanmak çok önemli bir nokta. Operatörleriniz için ergonomik sorunları değerlendirmek ve düzeltmek, eklemlenme ve sırt problemleri gibi MSD’ler (Kas-İskelet Hastalıkları) nedeniyle hastalanma maliyetini düşürür.

Şirketinizin İtibarini Koruyun

Şirketin itibarı da tasarım hatalarından etkilenebilir. Aslında, müşteri beklentilerine uygun olmayan veya potansiyel olarak bütçenin üzerinde ve programın gerisinde kalan bir ürünü teslim etmek ticari ilişki için yıkıcıdır. Tasarım hatalarını daha önce tespit etmenize izin veren VR, zaman ve para kaybetmekten kaçınmanıza yardımcı olur, aynı zamanda şirketinizin itibarını korur.

VR Telekonferans Yazılımı Gelecek Değildir: Bugündür.

Endüstri, kanıtlanmış bir yatırım geri dönüşüyle VR ve sanal prototipleri yirmi yıldan fazla bir süredir kullanıyor. Bu teknolojiler, Akıllı Fabrikalar oluşturmak için Endüstri 4.0’ın kalbinde yer almaktadır. Rakipleriniz muhtemelen şu anda bu dijital ikizleri kullanıyor ve onlara üretkenlik ve kalite konusunda inanılmaz bir destek veriyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.