Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Artırılmış gerçeklik, 3 boyutlu nesnelerin akıllı cihazlara yüklenen uygulamalar aracılığıyla, gerçek dünyada herhangi bir yere konumlandırılmasıyla yakından ve birebir inceleme olanağı sunan bir teknolojidir.


Artırılmış Gerçeklik Projelerimizi Zenginleştirir

Geçtiğimiz yıllarda kafamızda canlandırdığımız henüz hayata geçirmediğimiz projelerimizi, müşterilerimize sunarken genellikle görsel, video, animasyon ve yazı gibi araçları kullanarak anlatmaya çalışıyorduk. Artırılmış gerçeklik teknolojisiyle beraber projeler video, animasyon ve 3 boyutlu olarak tek bir uygulama aracılığıyla belirlenen bir görselin üzerinde veya herhangi bir zemin üzerinde uygulama yardımıyla hayata geçirilmiş oluyor.


Artırılmış Gerçeklik İki Şekilde Kullanılmakta


1. Belirlenen(Marker-based) Hedef Görseller ile Artırılmış Gerçeklik
marker-based-image

Hedef görselli artırılmış gerçeklik (aynı zamanda Görüntü Tanıma da denir), cihaz kamerasını kullanarak belirli bir görselin(karekod,logo,fotoğraf vs) üzerinde 3 boyutlu nesne, video, fotoğraf gibi görselleri kullanıcıların görmesini sağlar.


#ARKit #Vuforia


2. Hedef görselsiz(Markerless) Arttırılmış Gerçeklik

Markerless AR, başka bir dünya. SLAM adında SDK kullanır - eşzamanlı konum ve haritalama - AR deneyiminizi oldukça düz bir yüzey olduğu sürece istediğiniz yere yerleştirmenize olanak tanır.


markerless-augmented-reality-example

#ARKit #Vuforia #ARCore


Artırılmış Gerçekliğin Endüstride Kullanımı

Artırılmış gerçeklik söz konusu olduğunda, genellikle Pokémon Go ve benzeri oyunları düşünürüz. Ancak, teknoloji oyun ve eğlence sektörünün ötesine geçmiştir. Bugün, AR teknolojisi insanların ve iş liderlerinin hedef kitlelerini çekmeleri ve ilgilenmeleri için ana araç haline geldi. Ve markaların pazarda ilgi odağı olmasına olanak sağladı.


AR teknolojisinin kullanıldığı sektörlerden bazıları:


1. İnşaat

Arttırılmış gerçeklik inşaat daha proje halindeyken inşaatların bitmiş halini göstererek inşaat firmalarının dairelerini daha hızlı satmalarında etkili bir rol oynuyor. Ev sahibi olmak isteyenler 360 renderı sanal gerçeklik gözlükleriyle bitmiş halini inceleme fırsatını yakalıyor, 3 boyutlu model üzerinden dairelerini satın alabiliyorlar. Arttırılmış gerçeklikle yapılan bu çalışmalar inşaat sektörüne de büyük katkıda bulunuyor.


artırılmış-gerçeklik-inşaat

2. İmalat

İmalat endüstrisi gibi sektörlerde, geliştirme sürecinde tek bir hata yapmayı göze alamazsınız. Küçük bir hata, hem pahalı hem de zaman alan bir ürünü yeniden inşa etmenin veya geliştirmenin nedeni olabilir. Şimdi, bu sorunla nasıl başa çıkılır?


Bu kaygı için doğru çözüm Artırılmış Gerçekliktir. Ürün prototipini 3D olarak dijitalleştirme potansiyeline sahip olan teknoloji, prototipe erişmeyi ve anlamayı kolaylaştırır. İş dünyası liderleri kolayca doğru kararı verebilir ve ekiplerini etkin bir şekilde hareket ettirebilir. Bu, sürecin hızını arttırır ve bu da sonuçta ortaya çıkan genel tecrübeyi ve kazancı arttırır.


artırılmış-gerçeklik-imalat-example

3. Yiyecek ve İçecek Endüstrisi

Artırılmış Gerçeklik, tüketici, ürün ve ürün içeriği arasındaki boşluğu kapatmaktadır. Teknoloji, son kullanıcıların sipariş ettikleri her gıda maddesinin içeriği, görüntüsü ve besin değeri hakkında ayrıntılı bilgi almalarını kolaylaştırıyor. Restoran, cafe gibi mekanlarda müşterilerin menü seçimlerini uygulama vasıtasıyla 3 boyutlu olarak görmeleri hem iştah kabartıcı, hem ürünün gelmeden önce nasıl olacağına dair fikir ve eğlenceli bir hale getirir.


artırılmış-gerçeklik-yemek-sektörü-örneği

4. Pazarlama

AR, statik pazarlama ortamlarına hayat katıyor. Pazarlamacıların AR tabanlı mağazalarına, broşürlerine, posterlerine, tişörtlerine, el ilanlarına ve reklam panolarına 3B animasyonlar, video ve hedef tabanlı ek bilgiler eklemelerini sağlıyor. Bu şekilde, hedef kitleye kazançlı ve kusursuz bir deneyim sunar.


artırılmış-gerçeklik-pazarlama-sektörü-örneği

5. Eğitim

AR teknolojisi, eğitim sektöründe iki yönden dikey bir fark yaratıyor - kullanıcıları çekerek ve kavramları etkileşimli kılarak.
Oyun unsurlarını sınıfa dahil ederek AR, hem öğretmenler hem de öğrenciler için olağanüstü bir deneyim sunuyor. 3B AR modellemesi ile sıkıcı bir sınıfı çene düşüren bir deneyime dönüştürmeleri ve karmaşık kavramları kolayca öğrenmelerine teşvik ediyor. Ders kitabı materyali ötesinde öğrenmek ve meraklarını tatmin etmek için onları güçlendiriyor. Ayrıca, öğretmenlerin öğrencilere en iyi çıktıları verebilmeleri için doğru ortamı sağlamalarını sağlar. Örneğin, geometrik şekilleri uygulama vasıtasıyla öğrencilerin 3 boyutlu göstererek matematiği sevmelerini sağlayabilir veya ingilizceyi animatif çocuk karakterle kitabın üzerinde3 boyutlu göstererek ingilizce daha akılda kalıcı öğrenmelerini sağlayabilir.


artırılmış-gerçeklik-eğitim-sektörü-örneği


Ve son olarak artırılmış gerçekliğin getirmiş olduğu bu güç ve fonksiyonlarla birlikte firmalar endüstri 4.0 a geçişte bir adım daha önde ilerliyor.

artırılmış-gerçeklik-endüstri-4.0-örneği